Pierwsze kroki po założeniu konta na Mastodonie

Jak dać się zobaczyć i zaobserwować.

Ustawienia profilu mastodon

Instancja wybrana, konto założone. Co dalej?

Zanim wybierzesz aplikację do codziennej pracy, poświęć chwilę na ustawienie profilu. Inne osoby w #Fediwersum i na Mastodonie będą cię postrzegać tak, jak go przygotujesz.

Pokażę jak to zrobić w domyślnej aplikacji webowej, do której dostęp ma każda osoba korzystająca z #Mastodon-a. Pamietaj też, że jeśli twoja ulubiona apka na telefon czegoś nie potrafi, prawdopodobnie zrobisz to w interfejsie webowym instancji. Jak go znaleźć? Uruchom przeglądarkę internetową i w adresie wpisz nazwę twojej instancji, np. pol.social albo kliknij tutaj: https://pol.social

Po pierwsze, wybierz awatar (obrazek profilu lub zdjęcie).

Zdjęcie to zawsze dobry pomysł. Jeśli jednak nie chcesz upubliczniać wizerunku, wybierz jakąś lubianą ikonę. Awatar będzie pojawiał się przy każdym twoim wpisie i oprócz nazwy konta jest twoją wizytówką. Możesz również (polecam) umieścić zdjęcie w tle. Osoby, które wejdą w twój profil, by zobaczyć, z kim mają do czynienia, zobaczą je.

Gdzie? Wejdź w Preferencje –> Profil –> Wygląd

Po drugie, opis profilu.

Krótka biografia, albo jakiś ulubiony cytat, wpisz tutaj treść, która cię jakoś określa. Może być poważnie albo zabawnie. Nie ma jakiś specjalnych zasad, ważne by było oryginalnie i ciekawie. Umieść też w profilu kilka hashtagów, które ciebie interesują. Jeśli na początku przygody z Mastodonem jeszcze ich nie znasz, zostaw to na później. Możesz też zobaczyć, co umieszczają inni, interesujący się podobnymi tematami i zainspirować się ich wyborem. Po hashtagach będzie można znaleźć cię też w różnych wyszukiwarkach profili. Pamiętaj, by najważniejsze rzeczy umieścić na początku opisu. Będą widoczne na listach polecanych profili, na których z czasem się znajdziesz :)

Po trzecie linki do twojej strony, bloga, innego profilu w social media.

Mastodon pozwala domyślnie na umieszczenie czterech linków do twoich stron lub profili w opisie. To świetnie nadaje się do promocji twojej twórczości. Nie musisz wypełniać wszystkich od razu, z czasem uzupełnisz, gdy coś przyjdzie ci do głowy. Masz profil na PixelFed lub PeerTube? Podaj go.

Ustawienia linków znajdziesz na dole strony profilu

Po czwarte, pierwszy wpis, przypięty do profilu, twoje wprowadzenie.

Przyjęło się, że nowe osoby publikują i przypinają do profilu wprowadzenie, często z hashtagiem #introduction. Możesz tutaj umieścić rzeczy, które nie zmieściły się w opisie, albo informacje o treściach, jakie będziesz publikować. Możesz też dodać do 4 zdjęć. Obraz często mówi więcej, niż słowa. Social media żywią się pięknymi obrazami czy zdjęciami, dodają one atrakcyjności.

Jak przypiąć tootka do profilu? Gdy go napiszesz poszukaj na dole, pod nim, menu trzy kropeczki ... i z niego wybierz: “Przypnij do profilu”.

Po piąte włącz widoczność profilu w indeksie twojej instancji. Daj się odszukać.

Ostatnie, ale wcale nie najmniej ważne! Jeśli chcesz, by twój profil można było odnaleźć przez przeglądanie listy profili instancji lub przez #Odkrywaj / Dla ciebie (dostępne u innych osób) to koniecznie włącz publiczną widoczność twojego konta. Domyślnie jest to wyłączone, by szanować twoją prywatność. Musisz wybrać intencjonalnie (tzw. opt-in) że tego chcesz.

Gdzie? Preferencje –> Profil –> Wygląd –> Wyświetlaj ten profil w katalogu

Jeśli pominiesz pewne podane przeze mnie kroki, to nic. Zawsze możesz wrócić do nich w późniejszym czasie. Gdy będziesz mieć natchnienie lub dobry pomysł. Tak samo możesz przypinać do profilu twoje kolejne tootki, które uważasz za wyjątkowe. Lub zmieniać zdjęcia czy opis na ciekawsze, jak uważasz.

Dostęp do swojego profilu na instancji Pol.social masz pod tym linkiem: https://pol.social/settings/profile

Dzięki za przeczytanie tego krótkiego wprowadzenia. Jeśli szukasz poradnika co dalej, polecam mój tekst “Algorytm Mastodona. Jak zrobić sobie ciekawy tajmlajn i poznać nowe osoby.” Tutaj: https://zb3.org/m0bi13/algorytm-mastodona

Szukasz pomocy i nie wiesz, gdzie zapytać? Wejdź na profil @pomoc@pol.social Właśnie po to został stworzony, by odpowiadać na pytania :) Możesz też przeglądać hashtagi #FediPomoc i #FediTipsPL pod którymi dzielimy się doświadczeniami i informacjami o ciekawych apkach czy funkcjach.

— Chcesz wesprzeć moje pisanie i działania? Wpłać datek na fundację FTdL @ftdl@pol.social, z którą współpracuję :) Jednorazowo: https://ftdl.pl/wplaty/ Cyklicznie: https://ftdl.pl/wsparcie/ Fedi: m0bi13@pol.social E-mail: m0bi@e.email