Algorytm Mastodona

Jak zrobić sobie ciekawy tajmlajn i poznać nowe osoby.

Algorytm Mastodona

Niektórym brakuje algorytmu polecającego, znanego np. z Twittera, który na tyle cię wyszpiegował, że wie, czego pragniesz na własnej osi czasu. Albo nie pragniesz, ale on i tak ci to poda. By cię “zaangażować”: czyli wkurzyć, wywołać emocje, oburzenie, kontrowersję. No i pokazać reklamy.

W #Fediversum i na #Mastodon możesz sobie zrobić algorytm osobiście. Bez szpiegowania.

Zaobserwuj interesujące ciebie tematy poprzez hashtagi. Będziesz mieć oś czasu pełną dopasowanych treści. Jak ci się znudzi, to odobserwuj hashtag.

UWAGA! Nie ma znaczenia co wyszukujesz w google, reklamy i tak nie pojawią się tutaj :)

Do piszących tootki: używajcie więcej hashtagów, by kategoryzować swoje treści dla innych, by mogły one zostać odszukane i wyświetlone.

Jak zaobserwować hashtag?

Gdy klikniesz hashtag na ekranie lub wpiszesz go w pole wyszukiwania, na górze listy tootków, po prawej znajdziesz ikonę człowieczka z plusikiem. Kliknij ją. Hashtag został zaobserwowany. Ikonka zmieniła się na minusik. To pozwala przerwać obserwowanie hashtagu.

W mojej apce tego nie ma!

Jeśli nie ma, to nie szkodzi. Wejdź przeglądarką na twoją instancję do webowej apki Mastodona, poobserwuj hashtagi jakie chcesz, serwer to zapamięta i otagowane tootki będą pojawiały się na twojej osi czasu w apce.

Hashtag zaobserwowany, ale pojawia się dużo spamu reklamowego albo małowartościowych tootków!

Z popularnymi hashtagami tak niestety bywa. Wyłap spamujące profile i wycisz. Nie blokuj, bo czasem coś ciekawego napiszą, będzie można sprawdzić. No i blokując odetniesz je od własnych tootków z tym hashtagiem ;)

No dobrze, hashtagi masz już zaobserwowane i ciekawe rzeczy na tajmlajnie.

Ale nadal żaden algorytm nie podaje ci na oś czasu popularnych tootków, osób, virali i innego tego bardzo popularnego kontentu, do którego nas przyzwyczajono w korpo-socjalach? Przypominam: bo nie ma algorytmu!

Chcesz zobaczyć, co inne osoby uznały za interesujące i uczyniły popularnym? Użyj funkcji #Odkrywaj

W menu “#Odkrywaj” te treści podzielono na: – Posty – czyli tootki najszerzej komentowane i podbijane. – Hashtagi – które aktualnie osoby piszące tootki używają w treści najczęściej. – Aktualności – linki do treści / artykułów zewnętrznych, zamieszczane w tootkach komentowanych i podbijanych najmocniej. – Dla ciebie – profile osób które napisały powyższe popularne posty i hashtagi oraz zamieściły linki do treści w Aktualności.

Wystarczy o tym pamiętać i kliknąć, gdy chcesz sprawdzić, o czym ludzie piszą i jakie teksty polecają. Ludzie, bo to oni są twoim algorytmem Mastodona.

Jednocześnie nikt nie “wciska” ci tego wszystkiego na siłę, wystarczy, że masz te informacje podane na tacy. Nikt nie wymaga ani nie wymusza, by spędzać w aplikacji jak najwięcej czasu. Używasz ile chcesz. Bo nie ma reklam, które musisz obejrzeć, by korpo-socjal, dostawca usługi zarobił.

A jeżeli coś mi umknęło? Co na to poradzić? Możesz użyć zakładek. Takie treści będą na liście do poczytania na później. Osoba, która napisała tootka nie będzie wiedzieć, że użyto zakładki. Tym zakładki różnią się od gwiazdek (czy serduszek). Możesz też użyć dzwoneczka. Dzwoneczek znajduje się na karcie profilu, który obserwujesz. Jeśli go naciśniesz, dostaniesz powiadomienie, gdy osoba oznaczona dzwoneczkiem napisze tootka. Nazywa się to Subskrybowaniem. No i możesz wreszcie użyć list!

Listy

Listy to takie jakby osobne osie czasu (tajmlajny), zawierające tylko wpisy od wskazanych profili, których na danej liście możesz dodać wiele. Możesz utworzyć wiele list, np. tematycznych czy zawierających osoby z danej społeczności. Do listy możesz dodać jedynie osoby, które obserwujesz. To taki agregator ich wpisów, nic, co przeleciało niezauważone przez główną oś czasu (strona główna), z listami ci nie ucieknie.

Aby utworzyć nową listę: wybierasz z głównego menu “Listy”, wpisujesz opisową nazwę i klikasz “Utwórz listę”. Czyli standardowo. A jak dodać osoby do listy? Gdy wejdziesz w listę (klikniesz jej nazwę) na górze ekranu po prawej pojawi się ikonka ustawień listy.

Wiele widoków w aplikacji ma taką ikonkę, warto sprawdzać, co się pod nimi kryje.

Gdy wejdziesz w ustawienia listy, zobaczysz przycisk “Edytuj listę”. W oknie, które się otworzy, możesz dodać profile osób. Jest też inny sposób, chyba wygodniejszy: gdy przeglądasz tootki na tajmlajnie, możesz kliknąć nazwę osoby (która tootka napisała), wyświetli się jej profil i z menu “trzy kropeczki pionowo” wybierz “Dodaj lub usuń z list”.

Pamiętaj jeszcze, że z listami jesteś dalej w swojej grupie obserwowanych osób (“bańce”), jeśli chcesz ją “przebijać” i dowiadywać się więcej nowych rzeczy, użyj subskrypcji hashtagów, którą opisałem wyżej :)

Miłego odkrywania i wychodzenia poza granice znanej sobie społeczności.

— Chcesz wesprzeć moje pisanie i działania? Wpłać datek na fundację FTdL @ftdl@pol.social, z którą współpracuję :) Jednorazowo: https://ftdl.pl/wplaty/ Cyklicznie: https://ftdl.pl/wsparcie/ Fedi: m0bi13@pol.social E-mail: m0bi@e.email