O blogu

Blogasek powstał “na szybko” w listopadzie 2022 roku, w odpowiedzi na podpalenie przez Elona serwisu Twitter i potrzebę dostarczenia informacji o Fediversum i Mastodonie osobom, które migrowały.

A ponieważ okazał się przydatny, co potwierdziły mi w komentarzach osoby go czytające, to postanowiłem trochę popracować i rozbudować bloga.

Pracuję również nad aplikacją dla osób uciekających z Twittera, która przypomina wyglądem i zachowaniem ich poprzednie narzędzie, by czuli się w fedi jak u siebie.

Link dla zainteresowanych: https://dub.sh/mangan

Zapoczątkowałem również na polskim Mastodonie akcję #FediPomoc, służącą wsparciu nowych osób w pokonywaniu pierwszych trudności, ogarnięciu nowości i problemów, budowaniu społeczności.

Będę rozwijał dział z opisami aplikacji dla Mastodona, których – w przeciwieństwie do Twittera – jest wiele. Również inne fediversowe odpowiedniki popularnych serwisów społecznościowych znajdą tutaj miejsce.

Postaram się również opisać dobre praktyki, porady, pokonywanie przeszkód występujących w trakcie korzystania z tej nowej dla wielu sieci.

Sam korzystam z Fediwersum od lat, więc mam trochę wiedzy i doświadczenia do przekazania. Pomaga mi również fakt, że zawodowo siedzę w IT i wiem, jak to działa “od środka”.

Jeśli masz pytania, problemy, pomysły: pisz do mnie. Kontakt na dole w stopce.

Nie obawiaj się również zapytać bezpośrednio w sieci, wstaw do tootka hashtag #FediPomoc, a obserwujące go osoby znajdą twoje wpisy i udzielą wsparcia. Wiele porad znajdziesz też pod hashtagiem #FediTipsPL

Miłego Tootkowania :)

Sebastian

— Chcesz wesprzeć moje pisanie i działania? Wpłać datek na fundację FTdL @ftdl@pol.social, z którą współpracuję :) Jednorazowo: https://ftdl.pl/wplaty/ Cyklicznie: https://ftdl.pl/wsparcie/ Fedi: m0bi13@pol.social E-mail: m0bi@e.email