Przekłuwacz baniek w Fediversum: Guppe Groups

Czyli “Usenet” w 3 dekadzie 21 wieku

Pomysł prosty, a niemal genialny, jeśli weźmiemy pod uwagę możliwości, jakie oferuje (lub będzie oferował, gdy zostanie lekko doszlifowany).

Rybka gupik to logo Guppe Groups

Guppe Groups (GG), które znajdziemy pod adresem https://a.gup.pe (choć nie musimy tam wcale zaglądać, by zacząć korzystać z oferowanej funkcjonalności) to swego rodzaju lista dystrybucyjna wszystkich wiadomości publicznych, w których wspomnisz (mention) adres grupy dystrybucyjnej, np. @rower@a.gup.pe. Serwer “podbije” twój wpis i zobaczą go na swoich osiach czasu wszystkie osoby, które konto grupy obserwują. Z punktu widzenia użytkowania tyle wystarczy wiedzieć. I znać adres :)

Od siebie dodam, że prócz obserwacji dodałem też każdą obserwowaną grupę do listy “GrupyZainteresowań” by mieć wszystkie posty w jednym miejscu. Mieszaja się trochę, lecz mi to nie przeszkadza. Możesz stworzyc listę dla każdej grupy osobno, wtedy nie będą się mieszać.

Takiej grupy nie musisz zakładać ani nią zarządzać. Przy pierwszym “użyciu” założy się sama. Nie ma ona właściciela ani żadnych dodatkowych narzędzi, w tym moderacyjnych (masz własne, no i obowiązują normalne zasady fedi ws. moderacji i zgłaszania postów). Po prostu samograj dla wszystkich osób, które dobrowolnie chcą się dzielić treściami na dany temat, czyli zaobserwują konto grupy.

Gdzie możesz wykorzystać funkcjonalność dystrybucji wiadomości przez GG?

Sprawdziłem działanie na serwerach Mastodon, Misskey, Pleroma (i Akkoma). Działa. Sprawdziłem też Pixelfed – niestety nie działa (temat w trakcie rozkminy). Wziąłem na tapet też inne serwisy, m. in. PeerTube – opiszę doświadczenia niebawem.

Co o Guppe Groups piszą autorzy tego rozwiązania?

Tłumaczenie z ich strony:

Guppe wprowadza grupy społeczne do fediverse — ułatwiając nawiązywanie kontaktów i poznawanie nowych ludzi w oparciu o wspólne zainteresowania, bez manipulowania Twoją uwagą w celu maksymalizacji przychodów z reklam ani zamykania się w murach kapitalistycznych mediów społecznościowych.

Jak działa Guppe?

Grupy Guppe wyglądają jak zwykli użytkownicy, z którymi możesz wchodzić w interakcje, korzystając z istniejącego konta w dowolnej usłudze ActivityPub, ale automatycznie udostępniają wszystkim swoim obserwatorom wszystko, co im wysyłasz.

  1. Obserwuj grupę na @a.gup.pe, aby dołączyć do tej grupy
  2. Wspomnij o grupie na @a.gup.pe, aby udostępnić post wszystkim członkom grupy
  3. Nowe grupy są tworzone na żądanie, po prostu wyszukaj lub wspomnij @TutajTwojaNazwaGrupy@a.gup.pe, a ona się pojawi
  4. Odwiedź profil grupy @a.gup.pe, aby zobaczyć historię grupy

Koniec tłumaczenia.

Stworzyłem listę znanych mi polskich grup GG (na razie mała). Aby był katalog, którego GG nie oferuje: https://zb3.org/m0bi13/polskie-grupy-guppe-groups

Zapraszam do jej współredagowania pod tootkiem: https://mastodon.social/@m0bi13/109513075012415484

Tłumaczenie FAQ GG dopiszę niebawem, coś mi dzisiaj pisanie nie idzie, zmęczenie. Wrażenia “z jazdy” też za kilka dni, po zebraniu doświadczeń.

Miłego “usenetowania” w fediverse :)

P.S. Masz uwagi, obserwacje, pomysły? Skomentuj pod tootkiem anonsującym tego posta tutaj: https://mastodon.social/@m0bi13/109513789970667924

— Chcesz wesprzeć moje pisanie i działania? Wpłać datek na fundację FTdL @ftdl@pol.social, z którą współpracuję :) Jednorazowo: https://ftdl.pl/wplaty/ Cyklicznie: https://ftdl.pl/wsparcie/ Fedi: m0bi13@pol.social E-mail: m0bi@e.email